Spis treści
- Kim jest Niki Lauda?
- Niki Lauda. Naznaczony. Kim jest autor?
- O czym jest książka Niki Lauda. Naznaczony?
- Niki Lauda wypadek 1976 Nürburgring
- Rywalizacja Nikiego Laudy z Jamesem Huntem
- Niki Lauda. Naznaczony. Czy warto przeczytać?
- Dla kogo jest książka Niki Lauda. Naznaczony?
- Ebook Niki Lauda. Naznaczony. Skąd pobrać?
- Gdzie najtaniej kupić książkę Niki Lauda. Naznaczony?
Data publikacji: 31 stycznia 2021, ostatnia aktualizacja: 31 stycznia 2021.
W czasach, w których Niki Lauda królował na torach Formuły 1, nie było mnie nawet na świecie. Po raz pierwszy o tym kierowcy wyścigowym usłyszałem od rodziców jako mały chłopiec, a w późniejszych latach przeczytałem sporo publikacji na jego temat. Zafascynowany filmem Wyścig z 2013 roku zacząłem marzyć o polskim wydaniu biografii Austriaka i… w końcu się doczekałem!
Kim jest Niki Lauda?
Niki Lauda to trzykrotny mistrz świata Formuły 1 i jeden z najwybitniejszych kierowców w dziejach królowej motorsportu. Tak naprawdę nazywał się Andreas Nikolaus Lauda i urodził się 22 lutego 1949 roku w Wiedniu. W F1 zadebiutował w sezonie 1971 w zespole Marcha, a później ścigał się jeszcze w barwach BRM, Ferrari, Brabhama i McLarena. Słynął z ciętego języka, pragmatyzmu i wybitnych umiejętności za kierownicą. Do dziś wspomina się jego fatalny wypadek na Nürburgringu z 1976 roku, w którym omal nie spłonął żywcem oraz mrożącą krew w żyłach rywalizację z Jamesem Huntem. Na podstawie tych wydarzeń nakręcono film pt. Wyścig, który wszedł do kin w 2013 roku. Po zakończeniu kariery kierowcy wyścigowego Lauda pracował przy Formule 1 w różnych rolach oraz… był właścicielem linii lotniczych. Zmarł 20 maja A.D. 2019 w Zurychu.
Niki Lauda. Naznaczony. Kim jest autor?
Maurice Hamilton to dziennikarz, który Nikiego Laudę miał szczęście znać osobiście. Przy Formule 1 pracuje od 1977 roku, a od sezonu 1984 bywa regularnie na wyścigach. O F1 napisał wiele innych książek i ma też doświadczenie w roli komentatora dla BBC.
O czym jest książka Niki Lauda. Naznaczony?
Książka Maurice’a Hamiltona skupia się przede wszystkim na zawodowej aktywności Nikiego Laudy – najpierw jako kierowcy wyścigowego, a później właściciela linii lotniczych, eksperta telewizyjnego oraz konsultanta w kilku zespołach Formuły 1, w tym Ferrari i Mercedesie. Niestety niewiele jest tu informacji o wczesnej młodości Laudy i życiu prywatnym. O ile zdawkowe informacje o jego relacjach z partnerkami, żonami oraz dziećmi usprawiedliwia fakt, że Niki był człowiekiem pracy i czas wolny stanowił dla niego obce pojęcie, o tyle szkoda, że tak niewiele miejsca zostało poświęcone „szczenięcym” latom Austriaka. Jeśli jednak ktoś do tej pory kojarzył Laudę tylko jako kierowcę wyścigowego, to z książki sporo się dowie o jego późniejszej działalności i np. o tym, jak Austriak poradził sobie z katastrofą samolotu Lauda Air z maja 1991 roku, w której zginęły 223 osoby.
Niki Lauda wypadek 1976 Nürburgring
Niki Lauda na torze ryzykował życiem, ale dobry humor nie opuszczał go nawet po tym jak w 1976 roku w koszmarnej kraksie na Nürburgringu cudem uniknął śmierci i został potwornie oszpecony. Nie był sentymentalny, a w książce Niki Lauda. Naznaczony można znaleźć m.in. opowieść Daniela Brühla (aktora, który wcielił się w rolę Laudy w filmie Wyścig) o tym, co Niki powiedział pewnej reporterce, gdy ta zapytała go o jego zaangażowanie w powstanie wspomnianego dzieła.
Zdarzało się, że nie mogłem uwierzyć w to, co widzę i słyszę. Udzielał wywiadu na żywo, gdy jedna młoda reporterka zapytała go, co zrobił dla naszego filmu. Powiedział, że na potrzeby filmu nie zrobił nic poza organizacją małego grilla, po czym pokazał do kamery twarz.
Rywalizacja Nikiego Laudy z Jamesem Huntem
O tytuł mistrza świata F1 w pamiętnym sezonie 1976 Niki Lauda konkurował z Brytyjczykiem Jamesem Huntem. W książce przeczytamy, że choć media często przedstawiały ich jako rywali, to na gruncie prywatnym byli co najmniej bardzo dobrymi kolegami, jeśli nawet nie przyjaciółmi. Austriak wprawdzie zawsze powtarzał, że nie ma przyjaciół, ale tak naprawdę robił to tylko po to, żeby móc żyć po swojemu. Maurice Hamilton drobiazgowo opisał zmagania A.D. 1976, lecz niestety w typowo dziennikarski sposób. Autor pobieżnie przedstawił relacje „Szczura” z największym playboyem Formuły 1 i jeśli ktoś interesował się wcześniej tymi jegomościami, to nowością dla niego może okazać się tylko informacja, że Niki był tak samo imprezowym typem jak James, albo nawet bardziej.
Szefem ekipy testowej Brabhama był Mike „Herbie” Blash. Z uwagi na to, co miało dziać się dalej, całe szczęście, że Blash i Lauda dobrze się znali. Blash opowiadał:
Nikiego poznałem na początku lat 70., gdy mieszkał w bloku w Heston. Byłem wtedy mechanikiem w Lotusie, a że mieszkali tam Mike Hailwood, Ronnie Peterson i inni ludzie ze światka motorsportu, to po prostu się tam bywało. Poznałem wtedy Nikiego na gruncie towarzyskim.
W późniejszych latach – zwłaszcza w kontekście jego wizerunku wykreowanego w filmie Wyścig, koncentrującego się na sezonie 1976 – James [Hunt] miał renomę nałogowego kobieciarza, który dużo pił. Cóż, Niki pił tyle samo, a może nawet więcej. W 1973 roku byłem z nim na wyścigu Formuły 2 w Salzburgu. Nie ścigał się tam, no ale że wyścig był w Austrii, przyjechał popatrzeć. Poszliśmy wtedy do klubu nocnego i tam powiedział mi, że podpisał kontrakt z Ferrari. To były niesamowite wieści, a mimo to z tamtego wieczoru zapamiętałem głównie Nikiego siedzącego na podłodze w klubie i pijącego whisky prosto z butelki. Ewidentnie był bardzo szczęśliwy!
Potrzebny czytnik ebooków? Sprawdź ceny na Kindle, inkBook, PocketBook i inne →
Niki Lauda. Naznaczony. Czy warto przeczytać?
Warto. Nawet jeśli oglądało się film Wyścig i dość dobrze kojarzy postać Nikiego Laudy, to przyjemnie jest móc jeszcze raz wrócić do tamtych wydarzeń. Maurice Hamilton na potrzeby książki korzystał z wielu źródeł i przeprowadził sporo rozmów. Jego typowo dziennikarski styl jest czasem męczący, ale na szczęście w wielu miejscach autor oddaje głos ludziom ze światka F1 i wtedy czytelnik przestaje się czuć, jakby czytał relację w gazecie. Co ważne, mnie o wiele bardziej podobała się część publikacji poświęcona aktywności Laudy po zakończeniu przez niego kariery kierowcy wyścigowego. Ten wycinek życiorysu austriackiego mistrza był mi do tej pory znacznie słabiej znany i pozwolił poznać Nikiego nie tylko jako wytrawnego biznesmena, znakomitego konsultanta i nieszablonowego eksperta telewizyjnego, ale też jako człowieka, który wymykał się wszelkim schematom. Z jednej strony prawdę mówił prosto w twarz i nie lubił tracić czasu na dyskutowanie o pierdołach, a z drugiej zawsze znajdował kilka chwil dla dziennikarzy i kibiców. Nigdy nie zrobił czegoś, czego musiałby się później wstydzić. Taki oldskulowy gość w świecie zdominowanym przez korporacje i poprawność polityczną.
Dla kogo jest książka Niki Lauda. Naznaczony?
Nie będę ściemniał, że jest to książka dla każdego. Ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia o Formule 1, pogubi się w tych wszystkich datach, nazwiskach, nazwach zespołów oraz technikaliach mających wpływ na osiągi bolidu. Dla fanów królowej motorsportu jest to jednak pozycja obowiązkowa. Jeśli ktoś zna postać Nikiego Laudy tylko pobieżnie, to wyłowi z niej wiele ciekawostek i anegdot. Natomiast starzy wyjadacze mogą powspominać dawne czasy, a później postawić na półce tę książkę na honorowym miejscu, bo w grubej oprawie prezentuje się ona naprawdę kapitalnie. Wewnątrz jest wprawdzie sporo literówek, lecz polscy kibice F1 nie są rozpieszczani przez rodzime wydawnictwa, więc warto przymknąć na to oko, kupić i wierzyć, że kolejne wydane u nas publikacje o Formule 1 będą lepsze.
Ebook Niki Lauda. Naznaczony. Skąd pobrać?
Biografia Nikiego Laudy dostępna jest w wersji papierowej oraz jako ebook. Skąd pobrać ebooka? Listę sklepów mających w swojej ofercie tę pozycję w postaci cyfrowej znajdziesz w poniższym zestawieniu. W momencie pisania tej recenzji ebook Niki Lauda. Naznaczony jest też dostępny w abonamencie Legimi, którego koszt zaczyna się już od 6,99 zł na miesiąc. Legimi dla nowych użytkowników oferuje 7 dni bezpłatnego okresu próbnego, co oznacza, że biografię Nikiego Laudy możesz przeczytać za darmo.
Tu sprawdzisz, czym jest Legimi i jak wykupić subskrypcję →
Gdzie najtaniej kupić książkę Niki Lauda. Naznaczony?
Nikt z nas nie lubi przepłacać nawet jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy na hobby, jakim jest czytanie książek sportowych. Jeśli nie lubisz również tracić czasu na przeglądanie najlepszych ofert oraz promocji na książki sportowe, to tak się składa, że cię wyręczyłem.
Informacje o książce:
Gatunek: biografia
Autor: Maurice Hamilton
Tytuł oryginału: Niki Lauda. The Biography
Data wydania: 12.11.2020
Data wydania PL: 12.11.2020
Wydawca PL: Sine Qua Non (SQN)
Liczba stron: 448
ISBN: 9788382100112
Tłumacz: Bartosz Sałbut
Niki Lauda. Naznaczony
Zalety
- Ładnie prezentuje się na półce,
- Dużo ciekawostek dla osób, które nie znają dobrze tematu,
- Obszernie opisana działalność Laudy po karierze kierowcy F1,
- Sporo zdjęć.
Wady
- Literówki i typowo dziennikarski styl,
- Niewiele o dzieciństwie i wczesnej młodości Laudy,
- Powierzchownie opisana relacja z Jamesem Huntem.